Книги на Дж. Р. Р. Толкин
Толкин започнал да пише „Хобит” на празен лист от студентска курсова работа, а по-късно го чел на децата си. Романът обаче бил част от фантастичен епос, по-голям от коя да е детска приказка, за каквато била считана „Властелинът на пръстените”, публикувана седемнадесет години по-късно през 1954–55 г. Толкин не успял да завърши „Силмарилион” — великата история на неговия измислен свят. Дълги години творбата била многократно редактирана (и допълвана). Синът му Кристофър Толкин успял да я довърши и да публикува поредица от „истории” на Средната земя, използвайки бележките и недовършените ръкописи на баща си — общо единадесет тома със съчинения на Толкин относно езиците, легендите и народите на измисления от него свят.
Освен фентъзи писател, Толкин е бил и професор по англосаксонки и нордически езици. Бил също преводач, литературен критик и филолог. Работил като преводач на Йерусалимската Библия и като лексикограф към „Оксфордски речник на английския език”. Сред преводите и научните му студии се включват „Сър Гауейн и Зеления рицар” и „Чудовищата и критиците”.
За повече информация относно творбите му, моля, посетете:
Наследството на Толкин
Книгите на Дж. Р. Р. Толкин и особено художествените му романи са вдъхновили всякакви литературни разработки, както и филми, пародии, картини и фен-клубове. Понастоящем се публикуват наръчници и атласи на Средната земя, литературни списания, посветени на Толкин, годишни календари и др. Разбира се, той е вдъхновил и повечето фентъзи писатели от края на XX век.
За повече информация относно другите занимания на Толкин (като художник и епистоларен автор) и книгите, показващи как Толкин продължава да вдъхновява читателите днес (на всеки език и по цял свят), моля, посетете: